6 dolog, amit érdemes tudni a vegánokról

2019.10.15. Egyéb
6 dolog, amit érdemes tudni a vegánokról

Mivel a november a vegánság hónapja, gondoltuk felkaroljuk a témát és tisztázunk egy pár alapvető fogalmat. Például, hogy mi a különbség a vegánok és a vegetáriánusok között, és pontosan milyen ételeket eszik egy vegán.

A célunk ezzel a cikkel az, hogy kicsit közelebb hozzuk a témát mindenkihez. Továbbá szeretnénk általános tudást adni az olvasók kezébe, hogy segítsük a megértést és az elfogadást a húsevők és a vegánok között. Szóval nézzük meg együtt, hogy mit kell tudni a veganizmusról!  

Először viszont arra kérlek, hogy képzeld el az életed hús nélkül. Milyen lenne? Egyáltalán el tudod képzelni, hogy boldog, kiegyensúlyozott életed lenne nélküle? Ha nem követsz semmilyen speciális diétát vagy étrended, valószínűleg el sem tudod képzelni, hogy az élet hús nélkül is élet, sőt még egészségesebb is lehet. Vagy ha te is azt gondolod, hogy a tej meg a kávé együtt jár, akkor számodra is érdekes és tanulságos lehet, hogy a vegánok miért mondanak nemet a tejre.

1. Alapfogalmak tisztázása

Az egyik legfontosabb dolgunk, hogy különbséget tegyünk a vegánok és a vegetáriánusok között, ugyanis ezeket a fogalmakat gyakran egy kalap alá veszik, hibásan. Szóval a vegetáriánusok nem esznek húst, de tejtermékeket és tojást fogyasztanak. Ezzel szemben a vegánok minden állati eredetű ételt elutasítanak, szóval nem esznek húst (halat sem), tejterméket, tojást, sőt gyakran még mézet sem. Most azt kérdezed, mi a baj a mézzel? A vegánok szerint mivel a méz állati közreműködéssel jön létre, vagyis a méhek gyűjtögetik, ezért etikátlan lenne elvenni tőlük – hiszen maguknak gyűjtötték. Már ebből is láthatod, hogy a vegánság nem csak egy étrend, hanem komoly etikai megfontolások és állatvédelmi törekvések húzódnak meg mögötte. Erről még később bővebben beszélünk!

2. És ami mindenkit érdekel: akkor mégis mit eszik egy vegán?

A vegánok étrendjét alapvetően a következő ételek alkotják: gyümölcs, zöldség, olajos magvak, csírák, zöld növények. A fehérjebevitelt tehát nem hússal, tojással vagy tejtermékekkel valósítják meg, hanem növényekkel.

A tudatosan étkező vegánok minden nap fogyasztanak különböző magvakat és alapvetően ajánlott, hogy a napi étkezés 30-40%-a nyers zöldégekből és gyümölcsökből álljon.

Vannak olyan hagyományos ételek, amelyeket ők is szívesen fogyasztanak, mint például a lecsó, főzelékek, rizs, krumpli vagy babkészítmények. Ezek mellett ma már egyre népszerűbbek az úgynevezett hamis ételek, mint a vegetáriánus hamburger, a hamis gulyás, a vegán kolbászok és felvágottak, vagy a vega fasírtok. Érdekes fogás lehet még a vegán pizza, amit mindenféle hiányérzet nélkül el lehet készíteni. Még sajtot is szórnak rá, persze csak olyat, ami nem tehéntejből készül. A tejtermékek helyettesítési lehetőségeiről még írunk bővebben!

Külön említést érdemelnek a nyers vegánok, akiknek az étrendje 75%-ban nyers ételeket tartalmaz. A nyers vegánok étrendje semmilyen feldolgozott ételt nem tartalmaz. Ők az ételek természetes ízét próbálják meg élvezni. Sokan mondják közülük például, hogy ha egy ideig nem eszünk cukrot, akkor mi is észrevehetjük, mennyire édes egy alma.

3. Izomépítés hús nélkül 

Sokszor felmerül a kérdés, hogy ha valaki nem eszik húst, akkor honnan lesz energiája. Arra, hogy az izomépítés és az erőkifejtés hús nélkül is lehetséges, élő bizonyíték a kétszeres világbajnok nehézsúlyú ökölvívó, David Haye. Vegán fehérjeforrásokkal - mint a felesborsó, quinoa és barnarizs - tökéletesen tudta pótolni a hagyományos fehérjeforrásokat és sikeresen mérkőzött meg ellenfeleivel a ringben. Nézzük csak meg a képét! Nem úgy néz ki, mint aki éhezik.

Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy miért lesz valaki vegán? Néhányan azért váltanak, mert magas a vérnyomásuk, nincs rendben az emésztésük, vagy ételallergiások. Az is lehet, hogy a túlsúly, vagy szív-és érrendszeri problémák állnak a háttérben.

4. Nem csak az étkezésről szól 

Azonban, mint ahogy már a cikk elején említettem, a veganizmus nem csak egy étkezési forma, így az áttérés oka nem csak egészségügyi lehet. Sokan az állatok és a környezet védelme miatt kezdenek bele ebbe a speciális életmódba. Szerintük a húsipar és a tejipar kihasználja az állatokat, hiszen rossz körülmények között tartják őket és nem veszik figyelembe, hogy az állatok ugyanúgy éreznek, – és esetenként félnek – mint az emberek. Tehát a vegánok az állatokat az emberrel egyenértékűnek tekintik és tisztelik az életüket. Ahogy a Vegán Állatvédelem Egyesület szlogenje is tartja, „az állatok nem értünk vannak itt, hanem velünk”. Akinek van valamilyen háziállata, az valószínűleg átérzi ezt ez etikai nézetet. Arról nem is beszélve, hogy a hús-és tejipar milyen elképesztő mértékben szennyezi a környezetet is - gondolhatunk itt az állatartó telepekre és a feldolgozó üzemekre.

Te is minden reggel tejjel iszod a kávéd? És elgondolkodtál már azon, hogy az a rengeteg tej, amit az emberiség elfogyaszt, honnan származik? Nyilván számodra is egyértelmű, hogy a tej nem ajándék a tehenektől. A vegánok szerint a tej nem létfontosságú élelmiszer az ember számára. Gondolj csak bele, hogy a tehenek a kisborjú táplálására termelik a tejet, rövid ideig, abból a célból, hogy a kisborjú hamar 200 kilós legyen. Felmerül a kérdés, hogy mi emberek kisborjúnak hisszük magunkat?

A tejtermékek helyettesítése egyébként többféle módon is lehetséges. Használható mandula, zab, kókusz vagy szójatermék. A sajtok szintén készülhetnek szójából, diófélékből vagy tápiókából. A tojást szintén állatvédelmi szempontból nem fogyasztják a vegánok.

Amire fontos figyelnie egy húsmentesen étkező embernek az az, hogy folyamatosan pótolja a B12-vitamint, ugyanis ez egyik növényi eredetű táplálékban sem található meg. A B12 vitamin szükséges a vér és az idegsejtek egészséges működéséhez, hiányában rossz memória, légszomj vagy kimerültség alakulhat ki.

5. Állatvédelem mindenek felett 

Vegánnak lenni azonban nem csak azt jelenti, hogy nem esznek húst. Az igazi vegánok nem használnak semmilyen állati eredetű terméket sem öltözködés, sem szórakozás terén. Vagyis cirkuszba és állatkertbe sem járnak, mondván, hogy ezekben a szórakoztató létesítményekben kizsákmányolják az állatokat.

Továbbá nem vesznek bőr táskát és szőrme sálat sem. Nagyon érdekes például, hogy az állati bőrt ma már lehet helyettesíteni növényi bőrrel, ami nem csak az állatokat védi, de még környezetbarát is. Az úgynevezett Piñatex™ teljesen vegán bőr alternatíva, ami az ananász leveleinek rostjaiból készül. Érdekes és változatosan felhasználható anyag, készülhet belőle táska vagy cipő is. Szóval állati bőrből készült kiegészítők helyett ma már használhatunk „ananászbőr” dolgokat is.

Ehhez kapcsolódik az is, hogy a vegánok nem használnak semmilyen olyan terméket, amelyek állatkísérlethez köthetőek, ezzel is védve az állatok jogait.

6. És mi van a gyerekekkel?

Érdekes lehet még beszélni a gyerekek és a veganizmus kapcsolatáról. Sok gyerek ösztönből védi az állatokat és sírásra biggyed a szájuk, amikor megtudják, hogy a hamburgerhez egy igazi állatnak kellett meghalnia. Gyakran előfordul, hogy a gyerekek emiatt elutasítják a húsevést. Sok szülő ilyenkor kétségbe esik, hogy „semmit sem eszik a gyerek”. A vegán szülők azonban épp ellenkezőleg lépnek fel, és támogatják a gyermekük növényi alapú táplálkozását. Kellő odafigyeléssel és vitaminpótlással a gyerekek számára is éppolyan egészséges lehet a vegán életmód, mint a felnőtteknek.

A húsmentes életet élő szülők természetesen gyermekeiknek is a legjobbat szeretnék, így őket is a vegán étkezés felé terelik. A kisgyerekek vegánság felé terelése elkezdődhet például azzal, hogy cirkusz helyett elviszik a természetbe túrázni, ahol természetes környezetében figyelheti meg a tóba ugró békát vagy a fák ágain csiripelő madarakat. Így a gyerek közelebb kerül a természethez és kialakul benne az együttérzés az állatok iránt.

Hatalmas döntés

Vegánná válni nagy döntés. Ha valaki úgy dönt, hogy rálép a vegánság útjára, akkor komolyan tervezze meg és készítse elő a döntést. Készítsünk napi és heti terveket, állítsuk össze az étrendet és ami a legfontosabb: haladjunk fokozatosan! Fogjuk fel életmódváltásként, ami nem 1-2 nap alatt történik meg, hanem egy hosszú, gyakran életreszóló folyamat.

Kezdő vegánoknál előfordulat haspuffadás a megnövekedett rosttartalom bevitel miatt. Ez azonban pár nap alatt elmúlik és a szervezet hozzászokik az új táplálékokhoz.

A pozitív változás azonban már egy-két hét után észrevehető: több energia, jobb emésztés, vérnyomás rendeződése, fogyás. A húsmentes élet az adatok szerint a cukorbetegség és a stroke megelőzésében is szerepet játszik.

Az internet korszakában már rengeteg segítséget kaphatunk a vegán életmódhoz blogok, e-bookook, fórumok és közösségi média csoportok által.

Reméljük hasznosnak találtátok a cikket és sok új információt megtudtatok a veganizmusról!

Ti kipróbálnátok a vegán életmódot? Vagy esetleg már régóta gyakoroljátok ezt az életstílust? Osszátok meg velünk véleményeteket!

Cikkek hasonló témában
Blog

Cikkek hasonló témában

Minden cikk
Őszi divat trendek 2019
2019.10.08. Egyéb

Őszi divat trendek 2019

Hivatalosan már beköszöntött az ősz, de eddig igazán meleg, napsütéses időjárásban volt csak részünk.

Egy nap, amikor a kávé a főszereplő: szeptember 29.
2019.09.29. Egyéb

Egy nap, amikor a kávé a főszereplő: szeptember 29.

Minden év kilencedik hónapjának huszonkilencedik napján az emberiség egyik legjobb találmányát a kávét ünnepeljük.

Hasznos tippek az iskolakezdéshez
2019.08.15. Egyéb

Hasznos tippek az iskolakezdéshez

Itt a szeptember, amit azt jelenti, hogy végső búcsút kell venni a nyári szünettől. Ugyan az őszi időjárás még nem köszö…

Autóápolási kisokos
2019.08.08. Egyéb

Autóápolási kisokos

Te, mint autótulajdonos jól tudod, hogy gépjárműved karbantartása mennyire fontos.

Termékek Válogatások Webshopok Összehasonlítás 0 Kedvencek